Rehabilitering av bruer på Sjernarøyene

Mandag 11. august 2025 starter rehabiliteringsarbeidet på Bjergøy bru. Arbeidet omfatter fjerning av det gamle slitelaget, fuktisolering og reasfaltering.

Kartutsnitt som viser øyene som skal rehabiliteres. - Klikk for stort bildeKartutsnittet viser bruene på Sjernarøyene som skal rehabiliteres (Bjergøy, Aubøsund 2, Eriksholmen, Kyrkjøy, Tjul, Sjernarøy og Helgøysund)

Arbeidet er forventet å pågå i omtrent fire uker. I denne perioden vil bruen kunne bli midlertidig stengt i opptil én time av gangen, spesielt i forbindelse med fjerning av det gamle asfaltlaget.

– Det må derfor regnes med noe ventetid, men vi vil gjøre vårt ytterste for å sørge for at trafikanter slippes gjennom så raskt og trygt som mulig. Det vil være dirigenter til stede under arbeidet med Bjergøy bru, sier John-Olav Kirkengen byggeleder bru i Rogaland fylkeskommune.

I løpet av 2025 vil det også bli utført vedlikeholdsarbeid på de øvrige bruene på Sjernarøyene.

Dette er bruene:

  • Aubøsund 2
  • Eriksholmen
  • Kyrkjøy
  • Tjul
  • Sjernarøy
  • Helgøysund

Det vil også bli utført noe vedlikeholdsarbeid på kulverten Talgje som ligger tette innpå Helgøysund bru. Dette arbeidet vil i liten grad påvirke trafikken.

– Når reasfaltering skal utføres på disse bruene, vil dette skje på nattestid, for å minimere konsekvensene for trafikkavviklingen i området. Det vil bare foregå arbeid på en bru om gangen slik at påvirkningen på trafikken ikke blir for stor, sier Kirkengen.

Arbeidet på Sjernarøyene vil pågå ut 2025. Vi takker for forståelsen og samarbeidet.