Gravfeltet på Reheia på Karmøy

På Reheia på Karmøy ligger et av Norges største gravfelt - bestående av seks monumentale hauger fra bronsealder.

Flyfoto av gravhaugene ved Reheia. - Klikk for stort bildeGravhaugene ved Reheia. Rogaland fylkeskommune.
  • Praktisk info

    • Adkomst: grussti og dyrket mark
    • Turavstand: ca. 1 kilometer
    • Universell utformet adkomst: ved parkeringen og informasjonsskiltet, men ikke ved gravhaugene
    • Parkering: ja

Oppdag Reheia

Gravfeltet Reheia, også kjent som Blodheia, er et av de største gravfeltene fra bronsealderen i Norge. Det ligger på et høydedrag på Karmøy, ca. 1,5 kilometer nordvest for det gamle kongesetet Avaldsnes. I dag er det kun bevart seks storhauger, men gravfeltet har vært større. På slutten av 1800-tallet ble det dokumentert over 40 anlegg der, blant annet syv storhauger, flere småhauger, steinsettinger og én bautastein. Dessverre har majoriteten forsvunnet som følge av moderne inngrep.

Navnet «Blodheia,» stammer fra et sagn om at det på midten av 900-tallet stod et slag mellom Håkon den gode og Eirik Blodøks sønner i nærheten.

Om gravminnene 

Gravene på Reheia stammer fra bronsealder (ca. 1700 f.kr – 500 f.kr). I denne perioden ble det vanlig å gravlegge de døde i store monumentale hauger og røyser. Gravminnene ble gjerne plassert på sentrale og synlige steder, ofte ved viktige ferdselsårer. I eldre bronsealder ble de døde som regel gravlagt ubrent, med mye og rikt gravgods, mens det i yngre bronsealder var vanligere å kremere de døde, samtidig som gravgodset ble mindre i rikdom og omfang.

To av gravene på Reheia, ble undersøkt arkeologisk tidlig på 1800-tallet. I disse ble det funnet smykker, både i gull og kobberlegering, samt flere våpen. Dette, sammen med gravenes plassering og størrelse, vitner om at de døde trolig har tilhørt en sosial gruppe med mye makt og status.

Gravene ligger på en relativt rett øst-vestgående linje, øverst og sentralt på høydedraget. I relasjon til dette er det ikke utenkelig at haugene kan knyttes til eller symbolisere solas vandring over himmelen, da sola trolig hadde en sentral rolle i bronsealderens verdenssyn.

Dronefoto av en av gravhaugene ved Reheia. - Klikk for stort bildeGravhaug ved Reheia sett fra oven. Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger.

Adkomst  

Gravfeltet er godt skiltet fra Bø skole og mot parkeringsplassen. Fra parkeringen går det en grussti inn på og ved selve feltet, også denne er godt skiltet.

Kulturminner i nærområdet

  • Middelalderkirken på Avaldsnes
  • Grønhaug og Storhaug
  • Bautasteinene, “De syv dårlige jomfruer”

Mer informasjon

Oppdag flere kulturminner på nettsiden kulturminnesøk.no.

Kontakt

Hjelp oss å ta vare på kulturminnene. Dersom du oppdager skader på kulturminnene, ta kontakt med Rogaland fylkeskommune på epost arkeologi@rogfk.no.