Rogalandsbarn i leseledelsen – igjen!

For sjette året på rad troner Rogaland på toppen i den nasjonale Sommerles-kampanjen. Allerede etter tre uker ligger fylket helt i tet – både i antall deltakere og antall leste bøker.

To gutter leser i bok - Klikk for stort bildeSommerles har inspirert to gutter til å lese på Sølvberget bibliotek og kulturhus. Anne Lise Norheim, Sølvberget bibliotek og kulturhus

Sommerles gir langsiktig gevinst for barna

I Rogaland har over 20 000 barn, eller nær 40 prosent av alle barn i alderen 6-13 år i fylket, deltatt på Sommerles så langt. Til sammen har de lest nesten 200 000 bøker, med et snitt på 9,7 bøker per deltaker.

Portrettbilde av Siri Risdal. - Klikk for stort bildeSiri Risdal gleder seg over at unge i Rogaland topper Sommerles-kampanjen også i år. Rogaland fylkeskommune

– Det er jo alltid gøy å toppe statistikken, men det beste med de gode tallene er gevinsten dette gir barna i Rogaland på sikt, sier Siri Odfjell Risdal, spesialrådgiver ved Rogaland fylkesbibliotek og koordinator for Sommerles i fylket.

Bak suksessen står en langsiktig og målrettet innsats fra bibliotekene i hele fylket.

– All forskning viser at mengdetrening fører til økte ferdigheter og Sommerles bidrar til at ungene i Rogaland opprettholder motivasjonen og interessen for lesing gjennom sommeren, sier hun.

Kreative påfunn og lokal forankring

Rogalandsbibliotekene vet å engasjere:

  • Tysvær bibliotek har laget en ny Sommerles-film med tittelen «Bokopprøret», som vises som reklame på Tysvær kino hver onsdag, torsdag og fredag i ukene 26–32. Filmen er også tilgjengelig på YouTube: Tysvær bibliotek på YouTube
  • Gjesdal folkebibliotek har den høyeste deltakelsen så langt i år, arrangerer hvert år en egen Sommerles-festival med overnatting og nattlesing i biblioteket! En stor målestang i biblioteket viser hvor mange sider som er lest hittil i år. Les mer på Friskus - Sommerlesfestivalen 2025
  • Sølvberget bibliotek og kulturhus åpnet denne uka et nytt sommerbibliotek i bydelshuset i Kvernevik – en forsmak på det nye bydelsbiblioteket som åpner senere. Sommerbiblioteket er åpent tirsdag til fredag fra 24. juni til 1. august.
  • Haugesund folkebibliotek arrangerer den store Sommerles-festen den 29. august. Da åpner de dørene til biblioteket og deler ut 300 gratisbilletter med ordføreren som billettør, i tillegg til ulike aktiviteter i parken utenfor.

– Haugesund folkebibliotek hadde rekordhøy deltakelse i fjor, og opplevde faktisk å gå tom for barnebøker! Nå har de kjøpt inn flere bøker, og satser på like stor oppslutning i år, sier Risdal.

Kort om Sommerles

Sommerles er en nasjonal, digital lesekampanje for barn i 1.–7. klasse. Den har som mål å motivere til lystbetont lesing i sommerferien, og i Rogaland har både bibliotekarer og barn virkelig tatt utfordringen på strak arm.

Tre gutter sitter i svingstoler og leser bøker - Klikk for stort bildeFra Sommerles ved Hå folkebibliotek.
Stor gruppe med barn i bibliotek - Klikk for stort bildeFra Sommerles ved Haugesund folkebibliotek. Grete Nygård
Barn ser på lysshow ute på en gressplen - Klikk for stort bildeFra Sommerles ved Haugesund folkebibliotek. Grete Nygård