Disse får støtte fra nytt kulturfond

5,6 millioner kroner er fordelt til 66 søkere fra den nye tilskuddsordningen regionalt kulturfond i Rogaland.

Marie Koch Singelstad og Jon Inge Zazzera i Rogaland fylkeskommune. Foto - Klikk for stort bildeMarie Koch Singelstad og Jon Inge Zazzera i Rogaland fylkeskommune.

Første tildelingsrunde for regionalt kulturfond i Rogaland er nå gjennomført. Totalt 5,6 millioner kroner er fordelt til både det frivillige og profesjonelle kulturlivet i fylket. Av de 140 søknadene har 66 fått tilskudd. Det ble totalt søkt om 15 millioner kroner.

Stor variasjon i tiltakene

- Det er stor bredde i søknadene, og det er derfor også stor variasjon i tiltakene som får støtte. Det er en god blanding av tiltak i regi av profesjonelle og frivillige aktører, og mange prosjekter som bygger bro mellom det frivillige og profesjonelle kulturlivet i Rogaland, sier Jon Inge Zazzera, seksjonssjef for kunst- og kulturutvikling i Rogaland fylkeskommune. 
– Dette er helt i tråd med kulturfondets formål, sier han. 

Ny tilskuddsordning

Regionale kulturfond er en ny statlig tilskuddsordning for kulturlivet i Norge som fylkeskommunene har fått ansvar for å forvalte. Kulturfondet skal bidra til å styrke kunst- og kulturfeltet lokalt og regionalt. I Rogaland er dette forankret i både forskrift for regionale kulturfond og Regionalplan for kultur og idrett 2024–2036. Retningslinjene for fondet ble vedtatt av fylkestinget 23. september 2025. 

Flest musikksøknader

Over halvparten av søknadene representerer musikkfeltet, og en stor del av disse er tverrkunstneriske prosjekter der musikk kombineres med andre uttrykk, blant annet visuell kunst eller scenekunst. Visuell kunst er representert i om lag en fjerdedel av søknadene, mens scenekunst utgjør rundt hver femte. Videre er det behandlet søknader om tilskudd til scenekunst, litteratur og immateriell kulturarv. Tildelt støtte varierer fra 300 000 kroner til 25 000 kroner. 

– Det som er fint med tilskuddsordningen og første tildeling, er at den favner bredt på de ulike programområdene. Tilskuddene har stor betydning både for aktørene som mottar støtte og for samfunnet rundt dem. Når kulturlivet styrkes, styrkes også fellesskap, mangfold og tilhørighet, noe som bidrar til samfunnsutviklingen i Rogaland, sier Marie Koch Singelstad, avdelingssjef for kultur og inkludering i Rogaland fylkeskommune.
- Jeg er glad for at det også er en god geografisk spredning, både når det gjelder søknader og tildelte tilskudd, tilføyer hun. 

Budsjettforslag skaper uro

Forslaget til statsbudsjett viser at ordningen med regionale kulturfond, som ble innført i år, videreføres med 40 millioner kroner neste år. Det innebærer et betydelig kutt fra 75 millioner kroner i årets budsjett. Rogaland ligger an til å motta 3,1 millioner kroner, dersom forslaget i statsbudsjettet vedtas. Det er nesten en halvering sammenlignet med 2025. Det har skapt reaksjoner.

- En slik reduksjon vil få konsekvenser for kulturlivet både i Rogaland og resten av landet. Vi synes dette er uheldig, blant annet fordi det gjennom omfattende dialogrunder har blitt bygget opp forventninger, både blant frivillige og profesjonelle aktører, sier Koch Singelstad. 

Om regionalt kulturfond i Rogaland

Regionalt kulturfond skal bidra til å nå mål og prioriteringer i Regionalplan for kultur og idrett i Rogaland 2024–2036, og skal særlig støtte tiltak som:  
•    utvikler et kulturliv med høy kvalitet  
•    styrker lokal og regional kulturfrivillighet  
•    fremmer samarbeid mellom profesjonelt og frivillig kulturliv  
•    utvikler et bærekraftig kulturliv  
•    øker mangfold og deltakelse i kulturlivet i hele fylket  
•    styrker den kulturelle infrastrukturen i hele fylket 

Neste søknadsfrist for regionalt kulturfond er 15. januar 2026. Søknadsskjemaet åpner 1. desember. 

Les mer om retningslinjene for regionalt kulturfond i Rogaland