Bildetekst: Den blå streken markerer hvor det nye Bussvei-strekket skal bygges. Prosjektet er delt inn i fire delområder (se kartskisse lengre ned i saken).
Siste nytt
Signerte kontrakt for bygging av Bussveien Forus vest og Forus nord
Fylkesordfører Ole Ueland og daglig leder i Grunn-Service AS, Bjørnar Goa signerte i dag kontrakten for å bygge Bussveien Forus Nord-Forus Vest. Fra venstre: Avdelingsleder i Rogaland fylkeskommune, Harald Bøhn, fylkesordfører Ole Ueland, daglig leder i Grunn-Service AS, Bjørnar Goa og prosjektleder i Rogaland fylkeskommune, Dirk Rauch.Fylkesordfører Ole Ueland signerte i dag kontrakten med Grunn-Service AS som tidligere i år vant konkurransen om å bygge bussveistrekningen på Forus vest og Forus nord.
– Vi er glade for at Grunn-Service AS skal bygge denne strekningen. Bussveien er fylkeskommunen sin største investering noensinne, og jeg vet det er en stor jobb for dere også, sa fylkesordføreren til entreprenøren.
Grunn-Service AS har tidligere bygget bussveistrekningen Nådlandsbråtet–Hans og Grete stien, som åpnet i fjor høst. Både fylkesordføreren og avdelingsleder i fylkeskommunen, Harald Bøhn skrøt av det gode samarbeidet med entreprenøren.
– Nå ser vi fram til å komme i gang med byggingen, sa daglig leder i Grunn-Service AS, Bjørnar Goa.
Siden kontrakten er en totalentreprise, betyr det at noe tid i starten går med til prosjektering. Byggestart blir derfor i mai-juni.
Prosjektet skal være ferdig 29. oktober 2027.
03.03.2026 15.12
Bussveien Forus Nord og Forus Vest klar for bygging
Grunn Service AS vant konkurransen om å bygge Bussveien på Forus (vest og nord).
Les gjerne mer her.
04.02.2026 11.06
Om prosjektet
Bussveistrekningene Forus vest og Forus nord ligger i Sandnes, Stavanger og Sola kommuner og er en viktig del av utbyggingen av Bussveien mellom Nord-Jæren-kommunene.
Prosjektet omfatter bygging av nytt kollektivanlegg på Forus vest og Forus nord, med tilhørende infrastruktur.
Forus nord
Strekningen er 1500 meter lang og følger i hovedsak eksisterende vegtrasé for å begrense inngrep i omgivelsene. Løsningen innebærer Bussvei med noe samkjøring mellom buss og bil, samt etablering av stasjonsområder og holdeplasslommer for tidsregulering og lading av bussene. Det legges til rette for tekniske anlegg som trafo og toalettfasiliteter for sjåfører, gode koblinger til gang- og sykkelveinettet og tilpasning for ordinære bussholdeplasser. Det eksisterende vegsystemet beholdes i hovedsak uendret.
Forus vest
Strekningen er om lag 650 meter lang og utformes som bussvei, med noe delt bruk der biltrafikk til og fra bedrifter deler deler av traseen. Det etableres to stasjonsområder for Bussveien, kantstopp for buss, samt gang- og sykkelløsninger med sykkelveg og fortau på nordsiden av Foruskanalen og fortau på sørsiden av fylkesvegen.
Prosjektet er delt inn i fire delområder:
- Delområde 1 (rød strek): Bussvei Vassbotnen–krysset Svanholmen/Vassbotnen
- Delområde 2 (gul strek): Bussvei krysset Svanholmen/Vassbotnen–Forusbeen
- Delområde 3 (grønn strek): Sykkelveg med fortau Vassbotnen–Forusbeen langs nordre side av Foruskanalen
- Delområde 4 (blå strek): Forus nord

Delområdene
Delområde 1
Fra øst skal de første circa 430 meterne med vei beholdes i størst mulig grad, men opprustes. Det betyr at vi legger ny asfalt, maler nye striper i veien og setter opp bedre lys. På denne delen av veien skal vi også lage to busstasjoner.
Resten av veien ved krysset med Svanholmen skal bygges om til gjennomgående bussvei. Vi skal i tillegg etablere høyresvingefelt fra Vassbotnen til Svanholmen.
De gamle gatelysene og rekkverkene langs Foruskanalen skal byttes ut. Rørene som leder bort regnvann, og kantsteinen av naturstein, kan vi bruke om igjen.
Vi skal også legge fjernkjølerør for Lyse Neo og høyspentkabler under nytt fortausareal, på strekningen fra den eksisterende gang- og kollektivbrua i øst og bort til Svanholmen i vest. Rørene skal kobles til rør som allerede ligger i krysset med Svanholmen.
Delområde 2
Delområdet består av omtrent 385 meter bussvei med to felt, med tilhørende fortau og busstasjoner.
Det skal bygges ny bussvei i hele delområdet, circa 250 meter i trasén til den eksisterende gang- og sykkelveien på sørsiden av Foruskanalen. I tillegg bygger vi circa 135 meter ny vei mellom Foruskanalen og Forusbeen, i forlengelse av Lagerveien, inkludert tre meter brede fortau på begge sider.
Vi skal opparbeide to busstasjoner. Stasjonene skal utformes som kantstopp med en lengde på 90 meter. Vi skal også etablere nytt fortau langs sørsiden av bussveien, og fortau til ny busstasjon på nordsiden av bussveien.
Mellom Foruskanalen og Forusbeen må vi gjøre grunnarbeid på områdene som ikke er bygget på. Vi må legge på ekstra masse først, slik at bakken får synke og bli stabil før vi bygger veien og slipper trafikk på den.
Delområde 3
Prosjektet i dette delområdet består av omtrent 230 meter kjørevei for buss, hvor omtrent 230 meter skal bygges om til sykkelvei med fortau. Vi ønsker å gjenbruke mest mulig av det som allerede er asfaltert, med noen utvidelser og tilpasninger.
Delområde 4
Her skal vi justere gang- og sykkelveien, og gjøre bussveien bredere både i Refsnesveien og i svingen mellom Refsnesveien og Næringsveien. Vi skal etablere busstasjoner langs Refsnesveien, bygge om busstoppet ved IKEA-tomten til holdeplass for øvrige busser (ikke Bussveien-busser), etablere regulerings-/ladelommer ved nytt servicebygg, og justere på de gamle holdeplassene.
Kontaktinformasjon