Tilskuddsordning for lærlinger/lærekandidater med ekstra behov for oppfølging

Lærebedrifter kan søke om ekstratilskudd for kandidater som har ekstra behov for oppfølging.  Opplæringskontor kan søke på vegne av lærebedrifter etter avtale.

Lærebedrifter skal tilpasse opplæring til lærlinger og lærekandidaters forutsetninger.  Det står det om i opplæringsloven § 11-1.

Alle skal kunne få godt utbytte av opplæring, og få utnyttet og utviklet evnene sine. Bedrifter som har kontrakt med kandidater som har et behov for ekstra oppfølging, kan søke om ekstra tilskudd.

Målgruppen for tilskuddsordningen

Tilskuddsordningen skal motivere lærebedrifter til å ta inn lærlinger og lærekandidater med ekstra behov for oppfølging, slik at de får mulighet til å fullføre hele eller deler av en fagutdanning. 

Målet er å styrke kandidaters mulighet til å delta i det ordinære arbeidslivet.

Tilskuddet skal dekke merkostnader som ikke omfattes av det ordinære lærlingtilskuddet, eksempelvis tettere oppfølging eller andre tiltak i læretiden. Opplæring i bedrift skal tilpasses evnene og forutsetningene til den enkelte lærling/lærekandidat. 

Tildelingskriterier

For at bedriften skal få innvilget tilskudd, må kandidaten:

  • ha behov for tettere oppfølging/veiledning/kurs utover ordinær opplæring 
  • være folkeregistrert i Rogaland fylkeskommune 
  • ha godkjent lærekontrakt/opplæringskontrakt i Rogaland fylkeskommune
  • ha ungdomsrett eller voksenrett uten tidligere fagbrev 

Kandidater som ikke kvalifiserer

  • Modulstrukturert opplæring
  • Fagbrev på jobb
  • Menn i helse
  • Vg3 i skole 
  • Kandidater som mottar språkstøtte eller andre ytelser fra fylkeskommunen knyttet til kontrakten

Hvor mye kan lærebedriften søke om

Lærling

Det kan søkes om tilskudd inntil 6 mnd om gangen. 

Ungdomsrett: inntil kr. 25 000

Voksenrett: inntil kr. 20 0000

Det kan søkes vår og høst.

Lærekandidat

Det kan søkes tilskudd for 12 mnd om gangen, inntil 6 timer per uke, maksimalt 47 uker per år. Timesatsen er kr. 314.

Slik søker du

Det åpnes for søknader to ganger i året. 

Søknader for våren kan sendes 1. januar – 15. februar. 

Søknader for høst kan sendes inn i perioden 1. september - 15. oktober.

Søknadsfristen for høst 2026 er 15. oktober.

Søknaden må inneholde en god beskrivelse av kandidatens behov for tilrettelegging og hvordan tilskuddet er planlagt brukt. 

Beskrivelse av behovet kan være:

  • Tettere oppfølging i arbeidshverdagen/fristille ansatt som følger opp
  • Repetisjon av arbeidsoppgaver muntlig/skriftlig
  • Gjennomgang av arbeidsoppgaver
  • Støtte og veilede i skriftlig arbeid/støtte i loggføring
  • Tilrettelegge for vansker
  • Støtte, veilede, og fremme utvikling
  • Kvalitetssikre veiledning og instruksjon
  • Variasjon i oppgaver
  • Behov for ekstra kursing, verkstedstimer eller andre kompetansehevende tiltak

Søknaden kan eventuelt vedlegges sakkyndig vurdering eller andre uttalelser som kan være til nytte for saksbehandlingen.

Dersom lærebedriften tidligere har fått innvilget søknad for samme lærling/lærekandidat, vil ny søknad ikke behandles før lærebedriften har sendt en rapport fra forrige tilskuddsperiode. Rapporten må redegjøre for hvordan midlene er brukt og effekten av dette.

Når utbetales tilskuddet?

Tilskuddet utbetales samtidig som ordinært tilskudd - 2 ganger i året. Det vil bli utbetaling i juni for våren og desember/ januar for høsten. Det blir utbetalt for et halvt år om gangen. 

Rapportering etter endt tilskuddsperiode

Har bedriften mottatt tilskudd tidligere? Når tilskuddsperioden er ferdig, må bedriften rapportere om hvordan tilskuddet har blitt brukt.

Dersom lærebedriften tidligere har mottatt tilskudd for samme lærling/lærekandidat, vil ny søknad ikke behandles før lærebedriften har sendt en rapport fra forrige tilskuddsperiode.

Rapporter etter endt tilskuddsperiode

Spørsmål?

Ta gjerne kontakt ved spørsmål, eller for å drøfte en søknad før den sendes inn.