Gravfeltet på Ræge i Sola

På Ræge, i Sola, ligger restene av et monumentalt gravfelt fra bronsealder. 

Landskapsfoto av en gravhaug på horisonten. To steingarder syner i forkant. - Klikk for stort bildeEldre foto av gravhaug på Ræge. Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger.
  • Praktisk informasjon

    • Adkomst: asfaltert bilvei, grussti og beitemark
    • Turavstand: ca. 500 meter
    • Universell utformet adkomst: nei
    • Parkering: ja

Oppdag Ræge

Gravfeltet på Ræge ligger på en høyde med utsikt ut mot havet og nærområdet. Feltet er særegent da en av Norges rikeste kvinnegraver fra bronsealder ble avdekket i den ene haugen. Noen av funnene fra kvinnegraven er stilt ut på arkeologisk museum i Stavanger.

I den ene haugen er gravkamrene rekonstruert.

Nærbilde av gravhaug, overgrodd med gress. En grop syner i toppen. - Klikk for stort bildeGravhaug på Ræge. Rogaland fylkeskommune.

Om gravminnene 

Gravhaugene på Ræge er fra bronsealderen (ca. 1700 f.Kr – 500 f.Kr). Da var det vanlig å gravlegge de døde i store monumentale hauger og røyser. Gravminnene lå gjerne sentralt i terrenget, ved viktige ferdselsårer eller andre betydningsfulle steder. I eldre bronsealder ble de døde som regel gravlagt ubrent, ofte med mye og rikt gravgods. Dette endres i yngre bronsealder, da kremasjon ble vanligst og gravgodset ble mindre i rikdom og omfang. Gjenbruk av gravminner var heller ikke uvanlig, og graver fra ulike perioder kan gjerne forekomme i samme haug.

Gravfeltet på Ræge har vært større, men flere graver har blitt ødelagt med tidens tann. I dag er det kun to synlige graver, den ene er antageligvis ikke undersøkt arkeologisk. Den andre haugen, som inneholdt to gravkamre, ble utgravd på 1800-tallet og rekonstruert på 1960-tallet. I det ene kammeret ble det funnet en branngrav fra yngre bronsealder. Det andre kammeret inneholdt en av de rikeste kvinnegravene fra eldre bronsealder som er funnet i Norge. Kvinnen hadde flere gravgaver, blant annet fint tøy og gjenstander i kobberlegering, blant annet en halsring, en dolk, en belteplate og et armbånd. Rikdommen i graven vitner om at den døde har tilhørt en gruppe med mye makt og kontroll. Dette støttes av gravenes sentrale plassering i landskapet.

Nærbilde av halsring av metall. - Klikk for stort bildeHalsring fra Ræge. Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger.

Nærbilde av en belteplate av metall. - Klikk for stort bildeBelteplate fra Ræge. Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger.

Adkomst  

Det er ikke skiltet til lokaliteten fra hovedveien. Parkeringen ved Emmanus bedehus. Veien fra parkeringen og til gravene er ikke tydelig markert eller skiltet, men det går en grusvei delvis opp til den første gravhaugen og informasjonsskiltet. Vær obs på dyr på beite og ta hensyn til dyrket mark.

Kulturminner i nærområdet

  • Gårdsanlegget på Skadberget
  • Domsteinane på Sola
  • Sola ruinkirke

Kilder og mer informasjon

Oppdag flere kulturminner på nettsiden kulturminnesøk.no.

Les mer om myter og mystikk i bronsealderen på nettsidene til Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger.

Kontakt

Hjelp oss å ta vare på kulturminnene. Dersom du oppdager skader på kulturminnene, ta kontakt med Rogaland fylkeskommune på epost arkeologi@rogfk.no.