For at det skal være mulig å ta fagene samtidig som du er i jobb, foregår undervisningen i liten grad i sanntid. Det legges opp til ukesoppdrag, og du får en oversikt over læreplanmål, lærestoff og læringsoppdrag du skal utføre. Dermed kan du velge når det passer å jobbe med skolearbeidet.
Les mer om hvordan det er å være nettelev her.
De fire fagene i Vg4 påbygg tas over to år:
- Historie (5 timer per uke) og matematikk (5 timer per uke) første året.
- Norsk (10 timer per uke) og naturfag (3 timer per uke) andre året.
Timetallet i parentes er timetallet fagene normalt har per uke ved ordinær undervisning på skole. Selv om nettskolen ikke har timeplan på samme måte som på en ordinær skole, gir timetallet allikevel en pekepinn på hvor mye du må regne med å jobbe med fagene hver uke.
Å ta påbygg på nett parallelt med læretiden vil kreve mye arbeid. Samtidig gir dette deg en unik mulighet til å få studiekompetanse samtidig som du fullfører læretiden. Du sparer dermed et år sammenliknet med om du skal ta påbygg etter endt læretid.
Dersom du får tilbud om å ta påbygg parallelt med læretiden er det viktig at du informerer din arbeidsgiver om dette. I løpet av de to årene må du ha tre eksamener (norsk hovedmål og to trekkfag). Dersom du jobber på dagtid er du avhengig av tilrettelegging fra arbeidsgiver slik at du kan møte opp på den skolen der eksamen blir avholdt. I tillegg skal du ha en skriftlig heldagsvurdering med fysisk oppmøte i matematikk og norsk.
Hvordan søke?
Søknadsfristen for skoleåret 2027-2028 er mandag 21. juni 2027.
Det blir et suppleringsinntak i første halvdel av august på eventuelle ledige plasser. Søknadsfrist mandag 9. august.
Søknadsskjema legges ut her i januar/februar 2027.
Inntak og oppstart
Inntaket blir gjort ca. 1 juli.
Etter suppleringsinntaket i august blir det laget en venteliste med de som ikke har fått plass.
Undervisningen starter i uke 34.