PC-ordningen OSS
Nei, ordningen gjelder kun første gang du går Vg1 i offentlige videregående skole i Rogaland og har ungdomsrett. Subsidiene til maskin er lagt til Vg1 slik at du kan kjøpe maskin som skal vare hele skoleperioden din.
Nei, for å få subsidiert maskin må du benytte våre avtaler med Atea eller Eplehuset, og deres egne bestillingssider på nettet.
Beklager, det kan du ikke. For å få subsidiert (delvis betalt av fylkeskommunen) datamaskin må du benytte deg av avtalen med leverandørene Atea og Eplehuset.
Nei, for å få subsidiert maskin kan du kun velge blant de modellene som er beskrevet i tilbudet.
Det er valgfritt om du velger Windows eller Mac. Men husk å ta hensyn til skolens anbefaling, det kan være at utdanningsprogrammet du skal gå på bruker spesiell programvare.
Du kan installere Windows på en Mac, men lisensen for Windows må du betale selv.
Det enkle svaret er nei. Men mange vil finne at det er tider og undervisningssituasjoner hvor det går helt fint. Når vi likevel ikke anbefaler Chromebook (eller nettbrett) er det fordi du kan få utfordringer med nettbaserte tester og eksamen. En del fag har også spesiell programvare som forutsetter Windows eller Mac. Elever i Rogaland fylkeskommune får også Office 365-bruker med tilhørende tjenester. Vi kan ikke tilby Chromebook siden vi ikke har avtale med Google om brukere og tjenester på denne plattformen.
Egenandelen tilsvarer tre ganger utstyrsstipendet som alle får fra Lånekassen og som ikke er behovsprøvd. Det betyr at pengene fra stipendet dekker utgiftene til maskinen. Du må selv søke om stipendet. Fylkeskommunen subsidierer resten av kjøpsbeløpet.
Vi skal sikre gratis læremidler til elevene og tilbyr derfor datamaskin til pris tilsvarende tre ganger stipendet elevene får fra Lånekassen. Derfor er maskinen subsidiert slik at elevens andel er 3213,- (tre ganger årets grunnstipend på 1071,-).
Når vi i tillegg ønsker å tilby Mac kan vi ikke subsidiere disse like mye pga. kostnadene. Årsaken er at skattemyndighetene ikke anser det som lovpålagt og fylkeskommunen får dermed en høyere kostnad når vi skal tilby disse i tillegg. Likevel gir vi avslag på 2000 kroner på disse maskinene.
Du eier maskinen selv, overtar fylkeskommunens rettigheter og holder kontakt med leverandøren ved eventuelle reparasjoner. Se siden om kjøpsvilkår.
Da henvender du deg til Atea (Windows-maskiner) eller Eplehuset (Mac-maskiner og iPad) og følger deres veiledninger, se siden om support.
Skolene har ikke ansvar for maskinvaren og skal heller ikke reparere denne. Imidlertid er skolen behjelpelig med programvare og har dessuten innkjøpt programvare til alle elever. Se mer om programvare under Last ned og Microsoft 365.
Rogaland fylkeskommune godkjenner hver enkelt bestilling. Dette arbeidet starter i uke 29 i år. Da skal alle ha svart på inntaket.
Det er kun lov å bestille én maskin. Og ordningen gjelder kun elever som skal gå Vg1 første gang i offentlig videregående skole i Rogaland.
Dette sjekker vi.
Ja, du får en epost fra leverandøren (Atea eller Eplehuset) om at bestillingen er godkjent.
Maskinen vil bli sendt i posten. Du vil få melding fra leverandøren når maskinen sendes ut.
Dersom du bestilte før 15. juli får du maskinen før skolestart.
Se forøvrig siden om frister.
Ingen grunn til panikk, godkjenningen skjer fortløpende og det samme gjør utleveringen (se svar over). Først inn, først ut.
Dersom det er spørsmål til bestillingen tar vi kontakt på telefonen eller eposten som er oppgitt.
Når vi behandler bestillingen og endrer status blir det alltid sendt en epost. Dersom bestillingen er satt på vent vil du finne årsaken beskrevet i eposten.
Ordningen gjelder kun Vg1-elever i offentlig videregående skole. Dersom du har gått privat skole eller kommer fra et annet fylke må du enten frikjøpe maskinen fra der du kommer fra eller gjøre eget kjøp. Unntaket er elever som kommer fra utlandet, se under.
Vi kan ikke subsidiere maskiner til elever vi ikke har siden vi kun får midler til våre elever. Og private får midler til sine elever. Derfor sender vi faktura på subsidiebeløpet til deg. Dersom du har gått på en av våre skoler helt fram til 1. november så sender vi ikke ut faktura.
Ja, det må du. Og du er velkommen til å bruke maskinen du har til bruk i Vg2. Du blir ikke med i ordningen fra Vg2.
Ta kontakt med oss.
Ordningen gjelder elever som går første gang i Vg1, se over. Dette er imidlertid et unntak (grunnet formodentlig manglende PC-ordninger i utlandet). Vi klarer ikke alltid å fange opp dette i gjennomgangen av alle bestillingene, men vil selvsagt gjøre om dette.
Ja, ordningen gjelder deg også. Av samme årsaker som utenlandske studier, se over. På spørsmål om utdanningsprogram i bestillingsskjema hos leverandør, velger du Studiespesialisering.