Rogaland får lavere reell vekst i budsjettet for 2019 enn vedtatt økonomiplan la opp til. Det viser en foreløpig gjennomgang av statsbudsjettet som ble lagt fram mandag. Den beskjedne befolkningsveksten i fylket er noe av forklaringen.
Befolkningen i Rogaland øker, men veksten er lavere enn i landet for øvrig. Rogaland har dessuten en reduksjon i forhold til landet i antall innbyggere mellom 6-34 år og 16-18 år, som er viktige alderskriterier i inntektssystemet.
En reduksjon i regionalpolitiske tilskudd, strammere finanspolitikk og økte krav til effektivisering bidrar til at handlingsrommet i 2019 blir strammere enn tidligere antatt.
Fra 1. januar 2020 skal regionreformen innføres for alle landets fylker. Det betyr en vesentlig økning i oppgaver og ansvar for alle landets fylker. 2019 blir et år for å forberede regionreformen, men det er ikke satt av midler til dette i forslaget til statsbudsjett for 2019.
Se ellers oversikten for Rogaland.